V případě mobilních telefonů, dop​oručujeme prohlížet na šířku

Děčínská kotva a její vznik

V průběhu dalších ročníků byla soutěžní témata zpracována nejen z živých rostlin, ale používaly se i sušené květiny. V několika ročnících se také uskutečnila soutěž družstev v aranžování prostoru na libovolné téma.
Hodnotitelské komise složené z našich československých aranžérů a aranžérek posuzovaly práce vytvořené většinou z běžných květin, jako jsou růže, gerbery, chryzantémy, ale i kosatce, kopretiny a jiné druhy. Zpracovávaly se také bez všech těch různých pomůček pro aranžování, jak je známe dnes. A přesto většina prací měla vysokou estetickou a technickou úroveň. Stejně kvalitní a obětavá byla i parta všech, kteří prováděli sčítání výsledků, připravovali výstavu prací či tvořili technické zázemí.

Soutěž už nemá tolik soutěžících jako před 15 – 20 lety, kdy rekordní počet byl 127 soutěžících. Většinou přijede soutěžit kolem 30 – 40 soutěžících z České republiky i Slovenska. Soutěž se rozdělila do 2 dnů a po ní následuje 3 dny výstava soutěžních prací

Nedílnou součástí jsou floristické semináře, na nichž předvádějí floristé naši i ze zahraničí např. Slovenska, Holandska, SRN apod.

Nesmíme zapomenout na město Děčín, které mnoho let finančně podporuje Děčínskou kotvu a bez jeho finančních prostředků by nebylo možné soutěž pořádat. Přispívá i formou propagace soutěže, která se tak stala zahajovací akcí každoročně pořádaných Děčínských slavností.

Součástí soutěže se také stalo neformální setkání soutěžících a předních floristů na společenském večeru. Ty první se uskutečnily na osobních lodích, pak v budově Střelnice, později se přesunuly na Zámek. Na letošní ročník 2010 se podařilo získat prostředky z projektu, který je financován z prostředků EU v rámci Fondu malých projektů v EUROREGIONU ELBE/LABE. A díky tomu se mohl galavečer opět uskutečnit na osobní lodi.

Soutěž se pak z Atlantiku přesunula do prostor Střelnice (Společenského domu města Děčín) a v roce 2008 se soutěž na přání floristů přesunula na Zámek Děčín. Díky vstřícnému přístupu zámku i města jsme se soutěžícími získali excelentní prostor děčínského zámku. Získali jsme lepší světelné podmínky pro soutěžící a hlavně jsme se mohli představit s celou soutěží většímu počtu návštěvníků. 7 ročníků se uskutečnilo v krásných, nově zrekonstruovaných zámeckých interiérech a exteriérech, v prostorách jižního křídla zámku, konírny, oranžerie, černé kuchyně a v zámecké Růžové zahradě a na jižních terasách zámku.

Také naše pozvání přijali významní floristé ze světa, kteří své umění předali dál. Klaus Wagener z Německa, Niina Minkinen z Finska, Wally Klett, Tomasz Max Kuczyński.
Vyhlašování výsledků se změnilo v Galavečer, kde kromě vyhlašování cen, každý rok vstupují významní floristé do Síně slávy floristiky. Křtí se odborné floristické knihy a vystupují umělci jako Yvonne Přenosilová, Petra Janů, Marcela Březinová a Vlastimil Harapes, Tony Ackermann.
44. ročník se kvůli probíhající rekonstrukci zámeckého nádvoří přesunul do nově zrekonstruovaného Obchodního centra Pivovar. To vzniklo na základech kdysi slavného pivovaru, který ukončil svou činnost v roce 1996. Nabídka OC byla velmi lákavá a vstřícná ze strany managementu obchodního centra. Nakonec vše dopadlo ku prospěchu celé akce


45. ročníkem se soutěž vrátila opět na Zámek Děčín. V roce 2019 při 48. ročníku se historicky poprvé uskutečnila soutěž pro kategorii žák (pro základní školy). Tato kategorie byla realizována ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem, z.s., který již roky organizuje regionální žákovské soutěže. 
Při 49. ročníku se neuděloval titul Mistra ČR ve floristice z důvodu onemocnění Covid 19 , kdy se pořádala pouze online soutěž po sociálních sítích.
50. ročník proběhl 2021 v zářijovém termínu, poprvé v areálu naší školy. Po tomto ročníku jsme se opět vrátili se soutěží i výstavou na Zámek Děčín.
Soutěž už několik let probíhá v rámci Děčínských slavností.
Děkujeme za finanční podporu Statutárnímu městu Děčín a Ústeckému kraji a dalším podporujícím organizacím.
Vyhlašovatelem je Svaz květinářů a floristů ČR a organizátorem je Střední škola zahradnická a zemědělská A. E. Komerse, Děčín-Libverda se svými pedagogy a studenty.

Ing. Olga Hlavacká